W branży tworzyw sztucznych rozróżnia się dwa najbardziej przezroczyste i odpowiadające szkłu materiały. Jeden z nich to plexi, drugi natomiast poliwęglan lity. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem któregoś z nich, poniżej znajdziesz porównanie tych trzech materiałów.
Plexi, szkło czy poliwęglan – do czego możemy wykorzystać te trzy tworzywa?
Szkło jako przezroczysty i najbardziej popularny materiał znajduje zastosowanie praktycznie na każdej płaszczyźnie. Poczynając od okien, przez oszklone balustrady aż po różnego rodzaju zadaszenia oraz przemysł meblarski, który bardzo chętnie wykorzystuje ten materiał nie tylko do wykonywania szklanych stołów.
Plexi najczęściej kojarzy nam się po prostu z plastikiem, taki jaki możemy spotkać pod postacią przestrzennego loga sklepu, gablot produktowych czy oszkleń lad sklepowych.
Poliwęglan natomiast, jako najwytrzymalszy, wykorzystuje się jako zadaszenia tarasowe czy balkonowe, oszklenia balustrad ale i w przemyśle meblarskim.
Odporność na uderzenia
Porównując szkło z plexi oraz poliwęglanem, na polu wyższej wytrzymałości z pewnością wygrywa poliwęglan lity. Jest on aż 25 razy bardziej odporny na stłuczenia czy pęknięcia niż szkło. Plexi natomiast jest wytrzymalsza o około 10 razy od szkła. Dzięki tej właściwości, poliwęglan oraz plexi chętnie wykorzystywane są w budownictwie, a to z prostej przyczyny, nie trzeba na nie aż tak uważać jak na szkło. Dodatkowo są to materiały, które wytrzymają dużo większe obciążenia. Warto jednak wspomnieć, że pomimo wysokiej udarności tych tworzyw, nadal musimy zwracać uwagę podczas przenoszenia czy montażu na ewentualne uszkodzenia takie jak zarysowania czy pęknięcia. W takich przypadkach niestety ale te materiały nadają się do wymiany, ponieważ mogą ulec dalszej korozji.
Przepuszczalność światła
Przezroczystość to bardzo często decydujący element podczas wyboru jednego tych materiałów. Jeśli chodzi o porównanie, najlepiej na tym polu wypada plexi, ponieważ posiada do 92% przepuszczalności światła. Szkło posiada od 80 do 90% przepuszczalności, natomiast poliwęglan około 90%. Warto jednak zwrócić uwagę, że im poliwęglan grubszy tym przepuszczalność światła będzie niższa, a to często mankament, który go dyskwalifikuje.
Właściwości termoizolacyjne
Porównując właściwości termoizolacyjne tworzyw naturalnych takich jak szkło oraz sztucznych czyli poliwęglanu oraz plexi, zdecydowanie lepsze posiadają właśnie plexi oraz poliwęglan. Pod postacią świetlików dachowych znaczenie lepiej izolują od ciepła bądź zimna na zewnątrz, dzięki czemu automatycznie zmniejszymy rachunki za klimatyzację lub ogrzewanie budynku. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dane tworzywo posiada warstwę ochronną UV. Brak takiej warstwy będzie powodował korozję materiału takie jak żółknięcie, uginanie się – w przypadku cieplejszych dni lub pękanie – spowodowane kurczeniem się materiału w dni chłodne.
Waga szkła a poliwęglan i plexi
Często ciężar lub możliwości obciążeniowe decydują o tym, jaki możemy wykorzystać materiał w projekcie. Porównując, ciężar szkła to około 2,5g/cm3, jeśli natomiast chodzi o plexi oraz poliwęglan, ich waga waha się w granicach 1,2g/cm3. W tej kategori zdecydowanie wygrywają tworzywa sztuczne, jedynie ze względu na o połowę niższą wagę od szkła.
Obróbka poliwęglanu, plexi oraz szkła
Obróbka szkła nie należy do łatwych, warto powiedzieć sobie to na wstępie. Ma ono swoje ograniczenia dotyczące gięcia czy frezowania, o których powinniśmy wiedzieć. Jest to materiał bardzo delikatny, który nie zawsze będzie z nami współpracował. Plexi oraz poliwęglan natomiast, posiadają ogromne pole manewru dotyczące obróbki takiej jak gięcie, formowanie czy frezowanie. Prawda jest taka, że możemy z nich uzyskać dowolnie wymyślony przez nas kształt posiadając odpowiednie do tego narzędzia.