Skip to content Skip to footer

Czyszczenie i konserwacja tworzyw technicznych

Poliamid

Tworzywo to najczęściej wykorzystywane jest jako elementy maszyn czy elementy konstrukcyjne. Dlatego ich konserwacja jest często bardzo istotnym elementem, ponieważ odpowiada on za pracę całego mechanizmu. Poliamid, pomimo że jest tworzywem bardzo wytrzymałym mechanicznie, należy poświęcić mu odrobinę uwagi i co jakiś czas sprawdzać, w jakim stanie się znajduje.

Na obecną chwilę poliamid jest odporny na ścieranie, korozję, zabrudzenia czy środki chemiczne oraz wysokie temperatury. Więc poza sprawdzaniem jego kondycji nie wymaga on regularnego czyszczenia oraz konserwacji.

Polietylen

Materiał bardzo wytrzymały i najczęściej wykorzystywany w branży spożywczej jako stoły masarskie, stoły rozbiorowe czy okładziny ścian i sufitów. Stosuje się je również jako prowadnice lub zbiorniki na wodę, chemikalia czy materiały sypkie.

Zależnie od wykorzystania polietylenu czyści się go innymi środkami. W branży spożywczej zalecane są neutralne środki myjące oraz ciepłą wodę. Należy pamiętać, aby taki stół dobrze spłukać przed kolejnym kontaktem z żywnością. Dodatkowo jest to materiał, który możemy spokojnie myć w zmywarce. Jeśli polietylen wykorzystujemy do czegoś niezwiązanego z pożywieniem, możemy stosować różnego rodzaju spraye czy płyny myjące.

PVC

Praktycznie każdy z nas spotkał się z tym tworzywem, w postaci teczki na dokumenty czy wykładziny podłogowej tzw. linoleum. Stosuje się go również jako opakowania na kosmetyki, tekstylia czy produkty żywnościowe. Przez fakt, że to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych jest wiele opcji jego czyszczenia.

Zależnie od wykorzystania stosuje się inne środki czyszczące, do podłóg z linoleum stosuje się płyny do nich przeznaczone, ale nikt nie zabroni nam zmyć bardziej uporczywej plamy środkiem typu cif czy sprayem do czyszczenia kuchenek gazowych. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że to w dalszym ciągu tworzywo sztuczne i nie poleca się go mocno szorować. Różnego rodzaju pojemniki, teczki czy tablice z PVC możemy myć najzwyklejszym płynem do naczyń lub po prostu ciepłą wodą, należy jednak po myciu dobrze osuszyć daną powierzchnię. Warto jednak stosować takie środki chemiczne oraz akcesoria, które nie będą rysować powierzchni tworzywa.