Skip to content Skip to footer

Czyszczenie i konserwacja tworzyw reklamowych

Kupując element z danego tworzywa sztucznego lub już gotowy produkt, każdy z nas zastanawia się, w jaki sposób je czyścić, aby posłużyło nam długie lata. Poniżej otrzymasz wszystkie niezbędne wskazówki pomagające właśnie w czyszczeniu i konserwacji tworzyw sztucznych.

Plexi — PMMA

Mycie plexi jest wbrew pozorom bardzo proste, jednak jest kilka przeciwwskazań. Najszybciej i najbardziej efektywnie plexi wyczyścimy przy pomocy wody w temperaturze około 25*C z dodatkiem mydła oraz ściereczki mikrofibry. W przypadku większych powierzchni można użyć myjki ciśnieniowej. Jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać ciśnienia 90 barów.

Podczas czyszczenia plexi należy unikać wysokich temperatur wody oraz środków chemicznych takich jak rozcieńczalniki, środki o wysokim stężeniu acetonu, alkoholu czy benzyny. Stosując takie środki, narażamy tworzywo na nieodwracalne korozje między innymi smugi lub zmatowienia.

W przypadku czyszczenia plexi z kurzu, a jest to materiał, który łatwo ładuje się elektrostatycznie, producenci zalecają skorzystać również z letniej wody z dodatkiem mydła oraz ściereczki z mikrofibry. Jednak warto zastosować płyny antystatyczne przeznaczone do tworzyw sztucznych. Środek taki należy dobrze wetrzeć, wręcz polerować nim powierzchnię. Dzięki takiemu zabiegowi plexi będzie zabezpieczone i dłużej zachowa czystość.

Poliester PET, A-PET, PET-GAG, PET-G

Poliester PET to najszersza na obecną chwilę grupa tworzyw o podobnych właściwościach oraz zastosowaniu. To materiał stricte do przechowywania lub zabezpieczania innych przedmiotów. Jeśli chodzi o czyszczenie, jest to tworzywo odporne chemicznie i w niektórych przypadkach posiada atest dopuszczający go do kontaktu z żywnością. Dlatego też bardzo często do ich czyszczenia przydaje się ciepła woda gąbka oraz płyn do naczyń. Nie należy jednak używać środków ścierających na powierzchniach całkowicie gładkich ze względu na powstałe później zarysowania.